STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Zdrowie i bezpieczeństwo podczas treningów

Poniższy artykuł to tylko fragment e-booka Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

zdrowe_serce Przystępując do ćwiczeń, musisz być pewny, że nic Ci nie dolega i że wykonywanie treningów siłowych nie będzie stanowić dla Ciebie zagrożenia. Dlatego zanim rozpoczniesz regularne treningi, powinieneś zasięgnąć porady u Twojego lekarza i przeprowadzić podstawowe badania pod kątem wykrycia ew. nieprawidłowości w pracy serca bądź też innych schorzeń. Tym bardziej jeśli wcześniej doznałeś jakiejś kontuzji, co chwilę łapiesz jakąś chorobę bądź też po prostu nie najlepiej się czujesz (miewasz zawroty głowy, problemy z nerkami, wątrobą, ciśnieniem krwi, podwyższonym cholesterolem, cukrzycą itd.).

Podczas treningów powinieneś zachowywać szczególną ostrożność.
Każde ćwiczenie powinno być wykonane w sposób poprawny technicznie i z ciężarem odpowiadającym Twojemu poziomowi zaawansowania (zobacz także błędy początkujących na siłowni oraz rozgrzewka i wystudzanie organizmu).

W żadnym z ćwiczeń nie należy doprowadzać do przeprostów w obrębie stawów (wyjątek stanowi uginanie i prostowanie nadgarstków ze sztangą lub sztangielkami w treningu na przedramiona).

Nie poruszamy też głową ani w trakcie unoszenia ciężaru, ani w trakcie jego opuszczania (szczególnie jest to ważne przy ćwiczeniach z dużymi ciężarami). Najlepiej w takim przypadku skierować wzrok w jeden punkt (najlepiej przed siebie i lekko do góry). W większości ćwiczeń wdech następuje przed rozpoczęciem ruchu lub w trakcie opuszczania ciężaru, wydech natomiast w końcowej fazie unoszenia/wyciskania.

Należy pamiętać o zakładaniu zacisków na sztangi, niezależnie od wielkości stosowanego obciążenia.
Niezabezpieczone i przesuwające się po gryfie talerze obciążające stanowią duże zagrożenie dla zdrowia ćwiczącego i innych osób.

Przy ćwiczeniach z dużymi obciążeniami (w szczególności z wolnymi ciężarami) bezwzględnie wymagana jest obecności osoby asekurującej. Ponadto ćwiczenia takie powinny być zawsze poprzedzone wykonaniem 1-2 serii rozgrzewkowych z dużo mniejszym obciążeniem.

Należy również pamiętać o używaniu pasa treningowego we wszystkich ćwiczeniach wymagających dużego wysiłku, np. podczas wykonywania przysiadów, martwego ciągu czy wyciskania ciężarów ponad głowę. W tego typu ćwiczeniach występują ogromne naprężenia i zmiany ciśnienia w obrębie tłoczni brzusznej. Stąd też używanie pasa znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji, poprawia stabilizację tułowia i zdecydowanie pomaga skupić się na wykonywaniu samego ćwiczenia.

Ponadto przy przysiadach i martwym ciągu należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie prawidłowej postawy podczas całego ruchu. Przyjęcie niewłaściwej postawy grozi nabawieniem się przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego lub innymi, równie groźnymi, urazami w obrębie kręgosłupa.

Jeżeli w jakimkolwiek ćwiczeniu odczuwa się ból lub tylko nawet sam dyskomfort, ćwiczenie należy bezwzględnie przerwać i zastąpić je innym. Gdybyś miał jakiekolwiek wątpliwości co do poprawności wykonania danego ćwiczenia, nie obawiaj się zapytać trenera bądź instruktora. Miej na uwadze to, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk