STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jak się ubierać, czyli co zabieramy ze sobą na trening?

Poniższy artykuł to tylko fragment e-booka Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Strój treningowy

Co zabieramy na trening Ćwiczymy oczywiście w stroju sportowym. Należy tylko pamiętać o tym, że ubranie nie powinno Cię krępować. Musi być na tyle luźne, abyś miał możliwość wykonywania ćwiczeń w pełnym zakresie ruchu i nie myślał o tym, że za chwilę może się coś wydarzyć. Dodatkowo w czasie upałów powinno być na tyle przewiewne, abyś miał komfort wykonywania ćwiczeń. Natomiast w dniach, kiedy jest chłodniej, powinno chronić organizm przed wystudzeniem. Generalnie, poza ww. nie istnieją tu jakieś ścisłe wytyczne. Zazwyczaj w okresie letnim ćwiczący zakładają krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawem lub bez. W okresie zimowym długie spodnie i koszulki z długim rękawem. W wielu klubach można jednak przez cały rok na okrągło ćwiczyć w stroju letnim.

Obuwie sportowe

Dobrze dopasowane obuwie powinno przede wszystkim chronić palce i łuk stopy przed kontuzją.
Nie może być mowy o ćwiczeniu w ...klapkach czy też boso, z tego względu, że na treningach bardzo często mamy do czynienia z wielkimi ciężarami, które generują ogromne naprężenia i naciski.
Bezpieczeństwo i komfort wykonywania ćwiczeń muszą być postawione na pierwszym miejscu. Przypadkowe upuszczenie ciężaru nawet na osłoniętą stopę nie należy do rzeczy przyjemnych, a co dopiero na bosą.

Ręcznik

Dobrym zwyczajem jest (o ile ćwiczymy w klubie) przynoszenie ze sobą na trening ręcznika. Ćwiczenia na siłowni to bardzo ciężka praca, wymagająca często ogromnego wysiłku. A jak wiadomo, przy intensywniejszym wysiłku człowiek się poci. Dla własnego komfortu lepiej jest rozłożyć na ławeczce ręcznik, niż wycierać cudzy pot swoją koszulką.

Pas do ćwiczeń

Przy wykonywaniu niektórych ćwiczeń (szczególnie z dużym obciążeniem) niezbędny będzie pas treningowy.
Zazwyczaj w klubach nie ma problemów z dostępnością do tego typu akcesoriów, jednak zawsze warto mieć swój.

Rękawiczki

Używanie rękawiczek podczas treningu znacząco poprawia komfort i jakość wykonywania ćwiczeń. Należy jednak wybierać takie rękawiczki, w których ręce nie będą się zbytnio pociły. Szczelnie zabudowane rękawiczki, nawet jeśli są wykonane z naturalnych materiałów, nie nadają się. Nie jest przyjemnie przez cały czas ćwiczyć z mokrymi rękoma.

Woda do picia

Idąc na trening, powinieneś zawsze zabierać ze sobą przynajmniej 1,5-litrową butelkę wody do picia. Wysiłek fizyczny znacząco wpływa na zmniejszenie jej ilości w organizmie.
Podczas wykonywania ćwiczeń serce zaczyna zdecydowanie szybciej pracować, a mięśnie rozgrzewają się tak bardzo, że wzrasta temperatura całego ciała. Naturalną reakcją obronną organizmu w takiej sytuacji jest pocenie się, które ma za zadanie obniżyć tę temperaturę. Odbywa się to oczywiście kosztem ilości wody zgromadzonej w organizmie i wymusza na ćwiczącym uzupełnianie jej braków.

W zależności od intensywności treningu może dojść do ubytku wody w granicach od 0,5 do nawet 4 lub 5 litrów podczas jednej sesji treningowej. Jeśli podczas treningu czujesz suchość w ustach, oznacza to, że jesteś już odwodniony. Dlatego też nie należy zwlekać z uzupełnianiem wody, aż pojawi się pragnienie.

Niezależnie od tego, jak bardzo intensywny jest Twój trening, czy budujesz masę mięśniową, czy też chcesz schudnąć, czy się spociłeś, czy też nie, powinieneś wyrobić w sobie nawyk popijania wody małymi łykami (nie duszkiem) tak często, jak tylko się da, nawet w trakcie każdej przerwy między seriami. Popijanie wody małymi łykami sprzyja jej przyswojeniu przez organizm i zapobiega odwodnieniu. Picie wody duszkiem zaspokaja oczywiście pragnienie, ale wtedy i tak większość jej trafia niemalże bezpośrednio do pęcherza moczowego. Najlepiej jest pić wodę chłodną, niegazowaną.

Słodki owoc lub odżywka na zakończenie treningu

Podczas intensywnego treningu dochodzi do wyczerpania zapasów glikogenu w organizmie.
Niestety bardzo często zdarza się, że przystępując do kolejnych treningów nie zdążamy na czas z odbudowaniem tych zapasów, przez co musimy kontynuować wysiłek nie będąc w pełni zregenerowanymi. Rzutuje to oczywiście na jakość treningu.

Aby tego uniknąć, należy rozpocząć uzupełnianie zapasów glikogenu zaraz po treningu, spożywając węglowodany proste, czy to w postaci np. dwóch - trzech bananów, czy też odżywki węglowodanowej (najlepiej Vitargo).

Czas do 2 godzin po treningu, to jedyna pora w ciągu dnia, kiedy organizm jest w stanie przyswoić znaczne ilości węglowodanów prostych (nawet 1/3 dziennego zapotrzebowania) z korzyścią dla efektów treningowych i bez skutków ubocznych.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk