STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Planujesz rozpocząć samodzielne treningi na siłowni?
Przeczytaj ebooka "Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących".

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Czy warto skakać na skakance? - korzyści i przeciwwskazania

Czy warto skakać na skakance Skakanie na skakance angażuje bardzo dużo grup mięśniowych począwszy od mięśni nóg, poprzez pośladki, mięśnie brzucha, grzbietu, ramion, klatki piersiowej, naramienne, na mięśniach karku skończywszy. Zaangażowanie tak dużej ilości grup mięśniowych powoduje, że ćwiczenie to staje się ćwiczeniem bardzo intensywnym i efektywnym, co z kolei przekłada się bezpośrednio na wydolność organizmu.

W skakaniu na skakance raczej trudno jest mówić o rozwoju konkretnych grup mięśniowych, ponieważ zazwyczaj to brak kondycji czy wytrzymałości, a nie zmęczenie danej grupy mięśniowej, powoduje zakończenie ćwiczenia.
Poza tym nie wszystkie mięśnie dla swojego rozwoju potrzebują wielokrotnych powtórzeń. Chyba, że chodzi o poprawę ich wytrzymałości.

Wyjątkiem mogą być tutaj łydki, które są niezwykle silnie zaangażowane w tym ćwiczeniu i rozwijają się przy dużej liczbie (w tym przypadku) podskoków, jednakże tylko wtedy, gdy kondycja pozwoli nam na wykonywanie ćwiczenia aż do zmęczenia tej grupy mięśni.

Warto jest jednak skakać na skakance nawet wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie ćwiczyć zbyt długo. Po pewnym czasie można dojść do dosyć dużej wprawy, co pozwoli osiągnąć zamierzone efekty treningowe.

Na skakance nie powinny na pewno skakać osoby z nadwagą lub otyłe, a także mające problemy ze stawami czy kręgosłupem, ze względu na ryzyko powstania ew. pogłębienia urazów.

Nie ma większego znaczenia fakt czy skaczemy na skakance w domu, w klubie, czy na świeżym powietrzu, jeżeli skaczemy tylko rekreacyjnie.
Oczywiście warunki zewnętrzne mają wpływ na wydolność organizmu i jakość ćwiczeń, ale wszystko zależy od indywidualnego celu treningowego. Skakanie na skakance w zamkniętych pomieszczeniach na pewno sprzyjać będzie zwiększeniu ciepłoty ciała, a przez to szybszemu zmęczeniu, ale i jednocześnie większemu spalaniu kalorii w krótszym czasie.
Skakanie na skakance w terenie wydaje się być dobrym pomysłem, o ile połączymy je w jeden program treningowy z innymi ćwiczeniami. Większe zasoby tlenowe pozwolą w tym przypadku na wykonanie treningu dłuższego o wysokiej jakości i większej efektywności.

Podłoże, na którym skaczemy ma ogromne znaczenie dla intensywności ćwiczenia. Jeśli jest ono twarde skacze się zdecydowanie łatwiej.
Na skakanie na podłożu "miękkim" np w parku czy w lesie, mogą sobie pozwolić jedynie osoby wprawione w tym ćwiczeniu, ponieważ ze względu na brak stałej elastyczności podłoża i nie do końca równą powierzchnię, wymaga ono nienagannej techniki i większej wytrzymałości.

Nie bez znaczenie jest także odpowiednie obuwie, które powinno zapewnić komfort skakania. Wystarczy poskakać chwilę boso, aby zrozumieć o co chodzi.

Skakanie na skakance, dla uzyskania najlepszych efektów treningowych najlepiej jest połączyć w jeden program treningowy z innymi rodzajami ćwiczeń, w zależności od tego, jaki cel treningowy chcemy osiągnąć.

Czy warto zatem skakać na skakance?
Na pewno warto, chociażby dla ogólnej poprawy kondycji czy wytrzymałości organizmu. Jak każda inna forma sportu, tak samo i skakanie na skakance przyniesie nam wiele korzyści, o ile zachowamy zasady zdrowego rozsądku.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk