STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jak prawidłowo wykonać przysiady (półprzysiady) ze sztangą

To ćwiczenie, a także opisy 98 innych, najczęściej wykonywanych ćwiczeń na siłowni, znajdziesz w e-booku Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Półprzysiady klasyczne ze sztangą Przysiady ze sztangą / półprzysiady ze sztangą to ćwiczenie wykorzystywane w treningu mięśni nóg.

Stajemy w postawie wyprostowanej przed stojakiem ze sztangą. Chwytamy sztangę dosyć szerokim rozstawem rąk w okolicach talerzy obciążających, a następnie prześlizgujemy się pod nią w taki sposób, aby znalazła się ona z tyłu na naszych barkach, łokcie ściągamy do tyłu. W tej pozycji zdejmujemy sztangę ze stojaka i robimy z nią krok do tyłu.

Stajemy na całych stopach, ustawiamy je w pozycji naturalnej, palce skierowane lekko na zewnątrz, rozstaw nieco szerszy od szerokości bioder. Nabieramy powietrza, klatka piersiowa uwypuklona, plecy wyprostowane, dolny grzbiet odchylony do tyłu, mięśnie brzucha napięte, wzrok skierowany w jeden punkt, przed siebie, lekko do góry.
Uginamy powoli nogi w kolanach, pochylając się jednocześnie lekko do przodu. Przez cały czas utrzymujemy proste plecy. Schodzimy w sposób kontrolowany do pozycji, w której uda znajdą się mniej więcej równolegle do podłogi, a następnie rozpoczynamy ruch powrotny. W końcowej fazie ruchu powrotnego następuje wydech.

Jeżeli ruchomość Twoich stawów ogranicza Cię i masz trudności z wykonaniem tego ćwiczenia na całych stopach, pod pięty możesz podłożyć 1-2 cm podkładki.

Klasyczne przysiady ze sztangą to jedno z najlepszych ćwiczeń w kulturystyce, często nazywane królewskim. Korzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, pobudza organizm do wzrostu, angażuje bardzo dużo grup mięśniowych. Mięśnie głównie zaangażowane w tym ćwiczeniu to: mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda, mięśnie bioder, pośladków i dolnego grzbietu. Ćwiczenie oddziałuje także na mięśnie brzucha, górnego grzbietu, obręczy barkowej i łydek. Jest to doskonałe ćwiczenie również na poszerzenie klatki piersiowej.

UWAGA!
W ćwiczeniu tym absolutnie nie wolno się garbić!!! Niewłaściwa postawa może doprowadzić do powstania przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego lub innych, równie groźnych, urazów w obrębie kręgosłupa.
Jeżeli ćwiczymy z dużymi obciążeniami, musimy (ze względów bezpieczeństwa) pamiętać o używaniu pasa treningowego.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk