STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jaki jest najlepszy wiek do uprawiania kulturystyki?

Poniższy artykuł to tylko fragment e-booka Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Trening kulturystyczny po 40 roku życia Jest takie powiedzenie: "na naukę nigdy nie jest za późno". Powiedzenie to, przynajmniej z jednego powodu, można śmiało przenieść na grunt sportowy i powiedzieć: "na uprawianie sportu nigdy nie jest za późno". Jaki to powód?

Choroby cywilizacyjne!
Otyłość, cukrzyca, osteoporoza, choroby układu oddechowego i krążeniowego, zwyrodnienia stawów, wady postawy, depresje, a nawet niektóre nowotwory to wynik niewłaściwego trybu życia, złego odżywiania, a przede wszystkim braku ruchu. Choroby te dotykają zarówno młodych, jak i starych.
Rozwój cywilizacyjny i wiążące się z nim udogodnienia miały z jednej strony pomagać i pomagają człowiekowi, z drugiej zaś, ograniczają go i są powodem powstawania wielu chorób.
Sport jest niezastąpionym i co najważniejsze skutecznym lekiem! Działa profilaktycznie, usuwa przyczyny wielu chorób i oddala ryzyko zapadania na kolejne. Dlatego też na uprawianie sportu nigdy nie jest za późno.

Kulturystyka - podciąganie na drążku nachwytem W przypadku kulturystyki tak się szczęśliwie składa, że można ją uprawiać niemalże w każdym wieku. Kiedy jesteś młody, masz kilkanaście lat, to w wieku lat dwudziestu kilku możesz zostać mistrzem. Musisz tylko pamiętać, że jeśli Twój organizm nadal rośnie, powinieneś unikać wykonywania ćwiczeń z bardzo dużymi obciążeniami, dotyczy to w szczególności przysiadów, martwego ciągu i wyciskania ponad głowę.
Kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z kulturystyką w wieku lat pięćdziesięciu... no cóż. Może nie będziesz wyglądać jak Arnold Schwarzenegger w czasie, kiedy zdobywał tytuły Mr Olympia, ale wciąż masz szansę zbudować potężną sylwetkę i tym samym zdecydowanie opóźnić procesy starzenia się, zanim wiek poczyni pewne spustoszenia w ;organizmie.
Pozwól, że zacytuję Ci słowa Joe Weidera, trenera mistrzów kulturystyki:

"Znani są kulturyści, którzy przed 20 rokiem życia uzyskali wspaniały rozwój fizyczny. Wyróżniającym się przykładem może być Casey Viator, który zdobył tytuł "Mr America" w rekordowo młodym wieku 19 lat. Kontynuując karierę jako zawodowiec, wygrał kilka profesjonalnych imprez IFBB. Liczni kulturyści, mający powyżej 40 lat, zbudowali wspaniałe sylwetki. Vic Downes nie dotknął ciężarów przed 32 rokiem życia, a potem zdobył tytuł "Najbardziej umięśnionego człowieka świata" mając 40 lat. A Ed Corney osiągnął najlepsze rezultaty w wieku 46 lat. Albert Beckles wygrał Mistrzostwa Świata Zawodowców w wieku 53 lat!" (1)

Bezsprzeczne jest, że im wcześniej uświadomimy sobie korzyści płynące z uprawiania kulturystyki (czy też sportu w ogóle), tym lepiej. Ale nawet kiedy jesteś w wieku lat 30, 40 czy też 50 - to masz wciąż wystarczająco dużo czasu, aby zbudować piękną sylwetkę, a przy okazji zadbać o zdrowie. Znam człowieka, który w wieku 65 lat ćwiczy na siłowni, regularnie biega, do tego ma świetną, jak na swój wiek, kondycję, wyciska ciężary, których nie powstydziłby się niejeden młody człowiek, potrafi zrobić szpagat i tryska większą energią do życia niż niejeden nastolatek. Znam też przypadki dwudziestokilkuletnich staruszków.
Nie ma zatem znaczenia fakt, czy masz lat kilkanaście, czy kilkadziesiąt. Uprawianie kulturystyki to same korzyści, niezależne od wieku ćwiczącego.

(1)Joe Weider, Kulturystyka System Joe Weidera, Agencja Wydawnicza "COMES", Warszawa 1998.

Wojciech Kowalczyk
trener osobisty

Zobacz także:
Trening siłowy dla mężczyzn - oferta treningowaDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk