STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jak prawidłowo wykonać podciąganie półsztangi (sztangi typu "T") w opadzie tułowia

To ćwiczenie, a także opisy 98 innych, najczęściej wykonywanych ćwiczeń na siłowni, znajdziesz w e-booku Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Podciąganie półsztangi (sztangi typu T) w opadzie tułowia Podciąganie półsztangi (sztangi typu "T") w opadzie tułowia to ćwiczenie wykorzystywane w treningu mięśni grzbietu.

Uwaga!
Ćwiczenie to wykonuje się z reguły na specjalnym przyrządzie zwanym półsztangą lub sztangą typu "T".
Jeżeli nie dysponujemy tego rodzaju sprzętem możemy wykonać je także zwykłą sztangą. W tym przypadku talerze obciążające zakładamy tylko z jednej strony gryfu. Drugi koniec gryfu najlepiej jest wtedy umieścić np. w rogu ściany lub innym miejscu, które zapobiegnie przypadkowemu uniesieniu się tej części gryfu.

Stajemy w niewielkim rozkroku, sztanga znajduje się między nogami, nogi lekko ugięte w kolanach, tułów pochylony pod kątem ok. 45°. Chwytamy gryf sztangi w okolicy talerzy obciążających (lub rączki sztangi, w zależności od rodzaju sprzętu), bierzemy wdech i zachowując wyprostowany grzbiet podciągamy sztangę do brzucha. W końcowej fazie ruchu następuje wydech. Następnie płynnym ruchem opuszczamy sztangę do punktu wyjścia.

W zależności od rodzaju stosowanego uchwytu, łokcie prowadzimy na boki (przy nachwycie) lub tuż przy ciele (przy podchwycie lub równoległym ustawieniu dłoni).

Osoby, które mają problemy z dolnym odcinkiem grzbietu, mogą stosować podciąganie półsztangi na specjalnym przyrządzie zaopatrzonym w podpórkę pod klatkę piersiową. Niweluje się wtedy naprężenia występujące w obrębie mięśni dolnego grzbietu.

Ćwiczenie to oddziałuje szczególnie na mięsień najszerszy grzbietu, mięsień czworoboczny (część poprzeczną), mięśnie równoległoboczne, mięsień podgrzebieniowy oraz mięsień obły większy. Wtórnie zaangażowane są także: prostowniki grzbietu, tylna część mięśnia naramiennego, biceps, mięsień ramienny i ramienno-promieniowy.

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa należy pamiętać, aby w trakcie wykonywania ruchu nie wyginać grzbietu w łuk (nie robić tzw. kociego grzbietu!!!). Przyjęcie niewłaściwej postawy może doprowadzić do powstania urazów w obrębie kręgosłupa.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk