STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jak prawidłowo wykonać podciąganie sztangi w opadzie tułowia, podchwytem

To ćwiczenie, a także opisy 98 innych, najczęściej wykonywanych ćwiczeń na siłowni, znajdziesz w e-booku Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Podciąganie sztangi w opadzie tułowia, podchwytem Podciąganie sztangi w opadzie tułowia, podchwytem to ćwiczenie wykorzystywane w treningu mięśni grzbietu.

Trzymając stopy rozstawione na szerokość barków, uginamy nogi lekko w kolanach (dla odciążenia dolnej części kręgosłupa), a następnie zachowując wyprostowany grzbiet pochylamy tułów do przodu.
Kąt pochylenia powinien wynosić od 45° do 90°. W tej pozycji chwytamy sztangę podchwytem, na szerokości barków. Bierzemy wdech i podciągamy sztangę płynnym ruchem do brzucha w okolice pępka, robiąc na końcu wydech.
Łokcie prowadzimy blisko ciała do tyłu, ściągając jednocześnie łopatki ku sobie i uwypuklając klatkę piersiową w końcowej fazie ruchu. Następnie powoli opuszczamy sztangę do pozycji wyjściowej, utrzymując przez cały czas ciężar pod kontrolą.

W ćwiczeniu tym, w celu równomiernego i pełnego rozwoju mięśni grzbietu, należy co pewien czas zmieniać kąt pochylenia tułowia oraz rozstaw rąk na sztandze.

Podciąganie sztangi w opadzie podchwytem angażuje głównie dolne aktony mięśnia najszerszego grzbietu, mięśnie obłe (mniejszy i większy), mięsień podgrzebieniowy oraz w końcowej fazie ruchu przy ściąganiu łopatek: część wstępującą mięśnia czworobocznego i mięśnie równoległoboczne.
Wtórnie w ćwiczeniu zaangażowane są także: prostowniki grzbietu, tylna część mięśnia naramiennego, biceps, mięsień ramienny i ramienno-promieniowy.

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa należy pamiętać, aby w trakcie wykonywania ruchu nie wyginać grzbietu w łuk (nie robić tzw. kociego grzbietu!!!). Przyjęcie niewłaściwej postawy może doprowadzić do powstania urazów w obrębie kręgosłupa.

Wojciech Kowalczyk
trener osobisty



Dokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk