STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jak prawidłowo wykonać przysiady (półprzysiady) ze sztangielkami

To ćwiczenie, a także opisy 98 innych, najczęściej wykonywanych ćwiczeń na siłowni, znajdziesz w e-booku Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Przysiady ze sztangielkami (półprzysiady ze sztangielkami) Przysiady ze sztangielkami / półprzysiady ze sztangielkami to ćwiczenie wykorzystywane w treningu mięśni nóg.

Stajemy w postawie wyprostowanej, w obu rękach trzymamy sztangielki, ramiona swobodnie opadają. Stajemy na całych stopach, ustawiamy je w pozycji naturalnej, palce skierowane lekko na zewnątrz, rozstaw nieco szerszy od szerokości bioder. Nabieramy powietrza, klatka piersiowa uwypuklona, plecy wyprostowane, dolny grzbiet odchylony do tyłu, mięśnie brzucha napięte, wzrok skierowany w jeden punkt, przed siebie, lekko do góry.

Uginamy powoli nogi w kolanach, pochylając się jednocześnie lekko do przodu. Przez cały czas utrzymujemy proste plecy. Schodzimy w sposób kontrolowany do pozycji, w której uda znajdą się mniej więcej równolegle do podłogi, a następnie rozpoczynamy ruch powrotny. W końcowej fazie ruchu powrotnego następuje wydech.

Jeżeli ruchomość Twoich stawów ogranicza Cię i masz trudności z wykonaniem tego ćwiczenia na całych stopach, pod pięty możesz podłożyć 1-2 cm podkładki. W ćwiczeniu tym nie stosuje się dużych obciążeń, tak jak ma to miejsce przy półprzysiadach ze sztangą. Wybieramy raczej umiarkowane obciążenia, które pozwalają na wykonanie od 10-15 powtórzeń w serii.
Mięśnie głównie zaangażowane w tym ćwiczeniu to: mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda, mięśnie bioder, pośladków i dolnego grzbietu. Ćwiczenie oddziałuje także na mięśnie brzucha, górnego grzbietu, obręczy barkowej i łydek.

UWAGA!
W ćwiczeniu tym absolutnie nie wolno się garbić!!! Niewłaściwa postawa może być przyczyną groźnych urazów w obrębie kręgosłupa.
Należy też pamiętać o używaniu pasa treningowego przy ćwiczeniach z dużymi obciążeniami (p. zasady zachowania bezpieczeństwa podczas treningów).

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk