STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jak prawidłowo wykonać rozpiętki sztangielkami w leżeniu na skośnej ławce

To ćwiczenie, a także opisy 98 innych, najczęściej wykonywanych ćwiczeń na siłowni, znajdziesz w e-booku Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Rozpiętki sztangielkami w leżeniu na skośnej ławce Rozpiętki sztangielkami na skośnej ławce to ćwiczenie wykorzystywane w treningu mięśni klatki piersiowej.

W leżeniu na plecach na skośnej ławce (oparcie ławeczki uniesione pod kątem 35° do 45° względem podłoża), stopy oparte na podłożu, sztangielki trzymamy w górze nad sobą w uchwycie młotkowym (dłonie zwrócone wewnętrzną częścią do siebie), ręce napięte i lekko ugięte w łokciach.

Ruch rozpoczynamy od opuszczania sztangielek poziomo na zewnątrz, oddalając je od siebie do momentu, aż poczujemy silne rozciągnięcie w obrębie mięśni klatki piersiowej. Jednocześnie w trakcie opuszczania sztangielek bierzemy wdech.
Pamiętamy o otrzymywaniu przez cały czas niewielkiego ugięcia rąk w łokciach. Kiedy ramiona zejdą poniżej osi ciała rozpoczynamy ruch powrotny do góry, po tym samym torze. W końcowej fazie ruchu następuje wydech.
Zwracamy uwagę, aby w górnej pozycji sztangielek mięśnie klatki piersiowej były przez cały czas napięte (skurcz izometryczny).

Ćwiczenie wpływa przede wszystkim na rozwój górnej części mięśni piersiowych. Oddziałuje także na przednią część mięśni naramiennych oraz doskonale zwiększa objętość płuc. W odróżnieniu od rozpiętek wykonywanych na poziomej ławce, uzyskujemy w tym ćwiczeniu znacznie korzystniejsze rozciągnięcie mięśni piersiowych w dolnej fazie ruchu, co sprzyja lepszemu ich rozwojowi.
Odmianą tego ćwiczenia są rozpiętki na skośnej ławce, z wykorzystaniem wyciągów dolnych.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk