STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jak prawidłowo wykonać ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki piersiowej

To ćwiczenie, a także opisy 98 innych, najczęściej wykonywanych ćwiczeń na siłowni, znajdziesz w e-booku Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki Ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki to ćwiczenie wykorzystywane w treningu mięśni grzbietu.

Przyjmujemy pozycję siedzącą pod wyciągiem górnym. Stopy przylegają równo do podłoża.
W przypadku stosowania większych obciążeń kolana powinny być dodatkowo wsunięte pod wałek blokujący nogi.
Drążek wyciągu trzymamy nachwytem nad sobą, ramiona rozstawione dosyć szeroko.

Bierzemy wdech i przyciągamy drążek do górnej części klatki piersiowej, odwodząc jednocześnie łokcie do tyłu i uwypuklając klatkę piersiową. W końcowej fazie ruchu następuje wydech. Następnie powoli, w sposób kontrolowany powracamy do pozycji wyjściowej, biorąc jednocześnie wdech.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby w trakcie ściągania drążka do klatki, nie odchylać górnej część tułowia za daleko do tyłu. Odchylenie od pionu nie powinno być większe niż 10 - 15°. Zbyt duże odchylenie tułowia do tyłu spowoduje, że ćwiczenie ogromnie straci na skuteczności. W trakcie ruchu powrotnego tułów powinien powrócić do pozycji wyjściowej czyli pionowego ustawienia względem podłoża.

W ćwiczeniu tym zaangażowane są głównie mięsień najszerszy grzbietu (górna i środkowa część), mięśnie obłe (większy i mniejszy), równoległoboczne i mięsień czworoboczny, a także: biceps, mięsień ramienny i ramienno-promieniowy oraz tylna część mięśnia naramiennego.

Ćwiczenie to doskonale oddziałuje na zwiększenie masy mięśni grzbietu.

UWAGA!
We wszystkich ćwiczeniach na mięśnie grzbietu z wykorzystaniem wyciągu górnego oraz w ćwiczeniach podciągania się na drążku, w szczególności przy zastosowaniu znacznych obciążeń, należy pamiętać, aby mięśnie najszersze grzbietu były przez cały czas napięte, niezależnie od fazy ruchu. Nawet chwilowe rozluźnienie mięśni może doprowadzić do sytuacji, w której cały ciężar zostanie przeniesiony na głowę długą mięśnia trójgłowego ramienia, doprowadzając tym samym do jego zerwania.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk