STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...


e-book-kulturystyka-nie-tylko-dla-poczatkujacych-baner


Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Spalacze tłuszczu - termogeniki i fat burnery

Poniższy artykuł to tylko fragment e-booka Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Spalacze tłuszczu - termogeniki i fat burnery Czym są spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu to suplementy diety, w skład których wchodzą substancje oddziaływające na zgromadzone w organizmie lipidy. Preparaty te, oprócz spalania tkanki tłuszczowej, często zwiększają także poziom energii, siłę i wydolność organizmu.

Dzielimy je w zasadzie na dwie grupy: termogeniki i fat burnery.

Termogeniki

Termogeniki przeznaczone są dla zaawansowanych sportowców, którzy stosują zrównoważoną dietę i prowadzą regularne treningi. W żadnym wypadku nie mogą być stosowane przez osoby początkujące. Nie mogą być też stosowane dorywczo. Niewskazane są przy nadciśnieniu i chorobach serca.

Termogeniki powodują wzrost temperatury ciała, przyspieszenie akcji serca i przemian metabolicznych, pobudzają silnie ośrodkowy układ nerwowy, blokują receptory w mózgu odpowiedzialne za zmęczenie lub hamują apetyt.
Podczas stosowania termogeników należy zaopatrywać organizm w dodatkowe dawki witamin i minerałów, do ubytku których dochodzi w przyspieszonym tempie. Należy również mieć na uwadze, że częste wprowadzanie organizmu w stan termogenezy może zaburzać pracę hormonów, utrudniać regenerację organizmu, powodować kłopoty z zasypianiem i głębokim snem, być przyczyną powstawania skurczy i uszkodzeń mięśni oraz prowadzić do swego rodzaju uzależnienia od ich stosowania.

Termogeniki produkowane są najczęściej na bazie:

- geranaminy (pozyskiwanej z geranium),
- johimbiny (występującej naturalnie w korze drzewa johimbiny lekarskiej),
- kapsaicyny (występującej w owocach chili, będącej składnikiem m.in. gazów pieprzowych),
- kofeiny (występującej naturalnie m.in. kawie arabskiej),
- synefryny (pozyskiwanej z owoców gorzkiej pomarańczy).

Fat burnery

Fat burnery jedynie wspomagają spalanie tłuszczu, mogą być stosowane dorywczo. Przeznaczone są dla sportowców na każdym poziomie zaawansowania.

Najbardziej znanymi fat burnerami są:

 • CLA
  - sprzężony kwas linolowy z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (z rodziny omega-6). Wzmaga tempo przemian metabolicznych, zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za odkładanie tkanki tłuszczowej, korzystnie wpływa na samopoczucie, działa przeciwnowotworowo, wzmacnia odporność organizmu.
  Występuje naturalnie w tłuszczu mlecznym, pełnotłustym nabiale i wołowinie.
 • L-karnityna
  - syntetyzowana jest w organizmie z dwóch aminokwasów: lizyny i metioniny. Bierze udział w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do miejsca ich spalania tj. do mitochondriów komórkowych. Ogranicza odkładanie (magazynowanie) kwasów tłuszczowych w komórkach tłuszczowych.
  Występuje naturalnie w mięsie (głównie w baraninie, wołowinie, rybach i wieprzowinie), w produktach mlecznych oraz (w śladowych ilościach) w warzywach i owocach.
 • Ekstrakt z zielonej herbaty
  - stosowany jest jako środek wspomagający spalanie tkanki tłuszczowej u osób o przeciętnej aktywności fizycznej. Suplement ten charakteryzuje się także właściwościami antyoksydacyjnymi chroniącymi komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zielonej herbacie przypisuje się także wszechstronną ochronę organizmu m.in. przed zawałem serca, skrzepami i chorobą wieńcową.
 • Ketony malinowe
  - to związki fenolowe naturalnie występujące w owocach malin, które działają dwupoziomowo. Z jednej strony przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej, z drugiej ograniczają jej przyrost (nawet w przypadku stosowania diety wysokokalorycznej). Ich wielką zaletą jest bezpieczeństwo aplikacji, są lekkostrawne, nie powodują ubocznych dolegliwości.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk