STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jak prawidłowo wykonać uginanie przedramion ze sztangą prostą, podchwytem

To ćwiczenie, a także opisy 98 innych, najczęściej wykonywanych ćwiczeń na siłowni, znajdziesz w e-booku Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Uginanie przedramion ze sztangą prostą, podchwytem Uginanie przedramion ze sztangą prostą, podchwytem to ćwiczenie wykorzystywane w treningu mięśni ramion (bicepsów).

Stajemy w postawie wyprostowanej, rozkrok na szerokość bioder. Sztangę prostą trzymamy w obu dłoniach podchwytem na wysokości górnej części ud, rozstaw rąk na szerokość barków lub nieco szerzej, plecy wyprostowane, brzuch wciągnięty.

Przed rozpoczęciem ruchu, bierzemy wdech, a następnie uginając przedramiona unosimy sztangę powoli, płynnym ruchem po kole do góry, aż do pełnego ugięcia rąk. W końcowej fazie ruchu następuje wydech. Następnie, trzymając przez cały czas ciężar pod kontrolą, opuszczamy sztangę po tym samym torze do pozycji wyjściowej. W trakcie opuszczania sztangi robimy jednocześnie wdech.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby w trakcie unoszenia, jak i opuszczania ciężaru nie ułatwiać sobie ruchu kołysaniem tułowia. Łokcie powinny przez cały czas przylegać do boków tułowia.
W górnym położeniu sztangi, aby mięśnie bicepsów nie utraciły swojego napięcia, możemy/należy minimalnie pochylić tułów do przodu (p. zasada utrzymania pełnego napięcia mięśni przy maksymalnym skurczu).

Ćwiczenie wpływa na rozwój mięśni ramion i przedramion. W szczególności zaangażowane są: mięsień dwugłowy ramienia (biceps) i mięsień ramienny oraz w mniejszym stopniu mięsień ramienno-promieniowy.
W zależności od szerokości uchwytu na gryfie możemy bardziej lub mniej dociążyć jedną z dwóch głów bicepsa. I tak, przy szerokim uchwycie pracujemy intensywniej nad głową krótką (wewnętrzną), przy wąskim uchwycie nad głową długą (zewnętrzną). Przy średnim uchwycie obie głowy zaangażowane są mniej więcej podobnie.

Jeśli odczuwamy dyskomfort w obrębie nadgarstków, powinniśmy wymienić sztangę prostą na sztangę łamaną.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk