STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Copyright © autor artykułu: Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jak prawidłowo wykonać wyciskanie sztangi z klatki piersiowej, siedząc

To ćwiczenie, a także opisy 98 innych, najczęściej wykonywanych ćwiczeń na siłowni, znajdziesz w e-booku Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących.

Wyciskanie sztangi z klatki piersiowej, siedząc Wyciskanie sztangi z klatki piersiowej, siedząc to ćwiczenie wykorzystywane w treningu mięśni naramiennych (barków).

Przyjmujemy pozycję siedzącą na ławeczce. Plecy przylegają do oparcia ławeczki, ustawionego pod kątem 80° - 90° w stosunku do podłoża. Sztanga trzymana nachwytem (rozstaw rąk nieco szerszy od szerokości barków) spoczywa na górnej części klatki piersiowej. Bierzemy wdech i wyciskamy sztangę prosto do góry, robiąc w końcowej fazie wydech.

W górnym położeniu sztangi, dla utrzymania ciągłego napięcia mięśni naramiennych, nie blokujemy rąk w stawach łokciowych – zostawiamy minimalne ugięcie. Następnie w sposób kontrolowany opuszczamy sztangę do pozycji wyjściowej, robiąc jednocześnie wdech.

Ćwiczenie oddziałuje przede wszystkim na przedni i boczny akton mięśni naramiennych, mięsień trójgłowy ramienia (triceps) oraz część obojczykową mięśnia piersiowego większego. W dalszej kolejności zaangażowane są mięsień zębaty przedni, mięsień czworoboczny i niewidoczny mięsień nadgrzebieniowy.

Ćwiczenie można wykonywać także na maszynie Smitha. Osoby zaawansowane w treningach mogą wykonywać to ćwiczenie bez oparcia pod plecami lub stojąc. Należy jednak wtedy zwrócić szczególną uwagę, aby podczas wyciskania nie wyginać nadmiernie grzbietu w odcinku lędźwiowym, co może doprowadzić do kontuzji.
W zależności od rozstawu dłoni i ustawienia łokci w tym ćwiczeniu można zlokalizować wysiłek w różnych częściach mięśnia naramiennego.
I tak, jeśli zastosujemy szerszy uchwyt, a łokcie będą rozchodziły się na boki, ćwiczenie będzie rozwijać głównie zewnętrzną (boczną) część mięśnia naramiennego. Przy węższym uchwycie i łokciach skierowanych do przodu ćwiczyć będziemy głównie jego przednią część (przedni akton).

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk