STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Planujesz rozpocząć samodzielne treningi na siłowni?
Przeczytaj ebooka "Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących".

Copyright © Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Jak znaleźć / wybrać dobrego trenera personalnego?

Na zdjęciach Mistrzyni Polski w Fitness Sylwetkowym 2015, 2014
i finalistka Mistrzostw Europy w Fitness Sylwetkowym 2014
Sylwia Taczała oraz trener personalny Wojciech Kowalczyk
(zobacz więcej zdjęć).

Trening personalny - chodzenie z wykrokiem Jakie wymagania powinien spełniać trener personalny w świetle ustawy?

Zgodnie z polskim prawem tj. w myśl ustawy zwanej potocznie "ustawą deregulacyjną" (p. Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów art. 25), której zadaniem jest usunięcie barier w dostępie do zawodu, dotychczasowe stopnie trenerskie utraciły swoją ważność, a trenerem może zostać dziś każdy, kto:

- ma ukończone 18 lat,
- posiada co najmniej średnie wykształcenie,
- posiada niezbędną wiedzę, umiejętności i doświadczenie (niesprawdzane formalnie) z zakresu działalności instruktorskiej lub trenerskiej,
- nie był skarany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy.

Mówiąc w skrócie: jeśli ktoś jest dorosły, ukończył przynajmniej liceum lub technikum, nie ma nic na sumieniu i zna się na tym co robi - może pracować jako trener personalny / trener osobisty.

Konkurencja wśród trenerów personalnych, a jakość usługi

Wg założeń Ustawodawcy to rynek ma weryfikować umiejętności trenerskie poszczególnych trenerów.

Jeszcze kilkanaście lat temu trener personalny był rzadkością w naszym kraju, a potencjalnym klientom trzeba było często tłumaczyć, kim jest trener personalny / trener osobisty, czym się zajmuje, na czym polega jego działalność.

Obecnie na rynku pracy istnieje ogromna konkurencja wśród trenerów personalnych, a klienci nie mają raczej problemu z dostępem do tego rodzaju usługi.

Niezaprzeczalne plusy konkurencyjności na rynku, oznaczają niestety także i minusy w postaci oferowania różnej jakości usług, często na poziomie niekoniecznie satysfakcjonującym klienta.

Możesz więc spotkać na swojej drodze najwyższej klasy specjalistów w swoim fachu jak i (delikatnie mówiąc) zwykłych amatorów. Możesz spotkać trenerów, dla których praca z klientem jest ich pasją, czy nawet sensem życia oraz takich, którzy podjęli się tej pracy ponieważ zauważyli, że mogą zrobić na tym niezły interes.

Ważne pytania dotyczące wyboru właściwego trenera personalnego

Jak zatem znaleźć dobrego trenera personalnego? Jak spośród tylu możliwości wybrać tego trenera, który spełni nasze oczekiwania? Czym kierować się przy jego wyborze. Czy wybrać tego, który pracuje na podstawie umowy o pracę w klubie, czy lepszy będzie niezależny trener personalny? Czy wybrać usługę droższą, czy tańszą? Czy ceny zawsze idą w parze z jakością, czy może chodzi tylko o to, aby "złapać" klienta? Czy posiadanie wyższego wykształcenia i tzw. papierów samo w sobie daje już gwarancję, co do jakości usługi, czy też nie? I odwrotnie - czy brak wyższego wykształcenia i stosownej dokumentacji poświadczającej uprawnienia dyskwalifikuje trenera już na wstępie, czy też może o niczym nie świadczy?

Odpowiedzi na powyższe pytania wbrew pozorom nie są proste.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze trenera personalnego?

W wielu serwisach internetowych znajdziesz mnóstwo wskazówek, którymi należy się kierować dokonując wyboru trenera. Dowiesz się z nich m.in., że najlepszy trener personalny to taki, który posiada dużą liczbę klientów, stosowne zaświadczenia o ukończonych kursach, odpowiednie wykształcenie, prezencję, podejście do klienta, doświadczenie w pracy, raczej wysokie ceny za usługi, stosuje w treningach najnowsze zdobycze techniki, posiada akrobatyczne i lingwistyczne umiejętności itd.

trening personalny stretching Niestety, szablonowe postępowanie przy wyborze trenera nie sprawdza się.
Wszystkie te wskazówki MOGA BYĆ jak najbardziej pomocne przy dokonywaniu wyboru, jednakże w mojej ocenie tylko jedno kryterium da się obronić samo w sobie - to rzeczywisty klient, który współpracował bądź współpracuje z trenerem personalnym przez dłuższy czas i bezinteresownie będzie mógł polecić Ci współpracę ze swoim trenerem.
Taka rekomendacja ma prawdziwą wartość i z praktycznego punktu widzenia będzie najlepszą wskazówką, która może pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Musisz też mieć świadomość tego, że podejmując współpracę nawet z polecanym trenerem personalnym zawsze będzie istniało jakieś, choćby minimalne, ryzyko, że współpraca ta nie przypadnie Ci do gustu (rzadziej trenerowi).

Pozostałe kryteria, tak jak wspomniałem mogą być pomocne, ale w mniejszym stopniu. Dlaczego?
Ponieważ trudne są do zweryfikowania.

Możesz mi wierzyć na słowo.
Znam trenerów po studiach, którzy znają się na rzeczy i są fachowcami. Znam też takich trenerów po studiach, którym nie zapłaciłbym złamanego grosza.
Znam trenerów z wykształceniem średnim, doskonałych specjalistów, ale też i takich, z którymi nie chciał(a)byś współpracować.
Znam trenerów z uprawnieniami, którzy są trenerami z prawdziwego zdarzenia, jak i takich, dla których to kolejny papier, którym mogą się pochwalić.
Znam trenerów bez uprawnień, którzy swoją wiedzą przewyższają trenerów z uprawnieniami. Znam też takich, którzy nigdy nie powinni być trenerami.

Rozumiesz do czego zmierzam?
Nieczęsto się to w naszym kraju zdarza, ale tym razem to Ustawodawca może mieć tutaj absolutną rację, twierdząc, że to rynek czyli jakość usługi, a nie papier ma weryfikować umiejętności trenerskie poszczególnych trenerów, czyli to, czy się ktoś do tej pracy nadaje, czy też nie.
Czy tak rzeczywiście będzie - czas pokaże.

Jeżeli nie masz możliwości porozmawiania z którymś z klientów wybranego trenera, wówczas pozostają Ci powyższe wskazówki dotyczące oceny jego kompetencji.

Decyzję o wyborze konkretnego trenera personalnego powinieneś / powinnaś starannie przemyśleć. W szczególności jeśli zależy Ci na dłuższej lub stałej współpracy. Decydując się na nią, nie musisz od razu kupować pakietu na pół roku.
Jeśli masz wątpliwości, wykup na początek jeden lub kilka treningów, które pozwolą Ci zorientować się mniej więcej, z kim masz do czynienia i czy dana współpraca przypadnie Ci do gustu.

Profesjonalny trener personalny przed rozpoczęciem ćwiczeń przeprowadzi z Tobą przede wszystkim tzw. wywiad wstępny, podczas którego wypyta Cię o wszystkie szczegóły mogące mieć jakikolwiek wpływ na treningi, w szczególności na ich bezpieczeństwo (zobacz: spotkanie organizacyjne czyli wywiad wstępny z klientem).
W przypadku chęci podjęcia przez Ciebie dłuższej lub stałej współpracy trener personalny dokona także pomiarów Twojego ciała. Chodzi głównie o obwody ciała, wagę i określenie poziomu tkanki tłuszczowej, które to pomiary będą stanowiły punkt odniesienia na dalszych etapach współpracy.
To samo dotyczy przeprowadzenia podstawowych testów sprawnościowych na pierwszych zajęciach. Testy takie, podobnie jak pomiary ciała, stanowić będą po pierwsze punkt odniesienia, a po drugie pozwolą wykluczyć trenerowi wszelkie niebezpieczeństwa związane z ewentualnymi dolegliwościami czy schorzeniami klienta.
W przypadku dłuższej współpracy testy sprawdzające postępy, powinny być przeprowadzane z ustaloną przez trenera częstotliwością. Dla Ciebie będą one stanowiły dowód czynienia postępów (bądź też ich brak).

Swoją opinię o danym trenerze możesz również wyrobić sobie np. czytając treści, czy artykuły publikowane przez trenera. Niektórzy trenerzy nagrywają też siebie i udostępniają nagrania w internecie.

(Nie)etyczne postępowanie trenerów - ostrożności nigdy za wiele

Możesz także do pewnego stopnia sugerować się zamieszczonymi w internecie referencjami pochodzącymi od innych klientów lub opiniami czy komentarzami na różnych forach dyskusyjnych. W tym ostatnim przypadku zalecałbym jednak daleko idącą ostrożność, bo często są to opinie tworzone na zamówienie.
Przynajmniej raz na kwartał dostaję odpłatną ofertę stworzenia dla mnie od kilkuset do kilku tysięcy opinii nt mojej działalności, na zasadzie marketingu szeptanego.
Wyobrażasz to sobie? Dziś płacę kilkaset złotych, a jutro w sieci na mój temat pojawia się kilka tysięcy komentarzy od rzekomych klientów.
Zachowaj więc dystans, do tego rodzaju treści.
Więcej na ten temat w art. trener personalny z przypadku - kiedy brać nogi za pas.

Podejmując decyzję o współpracy zawsze ponosisz jakieś ryzyko. Tak samo i trener personalny - to działa w obie strony.

Pamiętaj, że profesjonalny trener personalny będzie zawsze w stu procentach zainteresowany Twoim sukcesem, ponieważ ma on świadomość tego, że to nie papier, wiek czy wykształcenie są jego najlepszą wizytówką, ale zadowolony klient, który osiągnął swój cel z trwałym skutkiem i przede wszystkim w sposób bezpieczny.

Życzę Ci, abyś takiego trenera spotkał(a) na swojej drodze.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk