STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Planujesz rozpocząć samodzielne treningi na siłowni?
Przeczytaj ebooka "Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących".

Copyright © Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Niezależny trener personalny, a instruktor kulturystyki / instruktor fitness

Niezależny trener personalny - trening indywidualny w plenerze Trener personalny to dziś człowiek-instytucja

Trener personalny to dziś człowiek-instytucja. Jednak w naszym kraju trener personalny często jest utożsamiany z pracującym na siłowni (albo w klubie fitness) instruktorem kulturystyki lub instruktorem fitnessu, a samo pojęcie o treningu personalnym ogranicza się zazwyczaj tylko do tego, że wspomniany powyżej instruktor opiekują się swoim klientem podczas treningu, demonstrując mu ćwiczenia i dbając o jego bezpieczeństwo.

Oczywiście jest to swego rodzaju forma treningu personalnego i o takim instruktorze można powiedzieć, że jest trenerem osobistym (w tym przypadku kulturystyki lub fitnessu), ponieważ prowadzi zajęcia personalne sam na sam z klientem.

Jednak tak naprawdę praca niezależnego trenera personalnego obejmuje zdecydowanie szerszy zakres działania.

Niezależny trener personalny - zakres działalności

Niezależny trener personalny nie jest przede wszystkim "przywiązany" do jednego miejsca prowadzenia treningów. Jakkolwiek może on być instruktorem kulturystyki czy instruktorem fitnessu, to już niekoniecznie musi prowadzić zajęcia na siłowni lub w klubie fitness i niekoniecznie pod kątem tylko i wyłącznie tych specjalizacji.

Miejsce współpracy (świadczenia usług) i stosowane formy treningowe zależą w tym przypadku ściśle od preferencji klienta. Może to być (jak najbardziej) typowy trening kulturystyczny na siłowni lub trening fitness, ale bardzo często jest to trening jedynie wykorzystujący niektóre elementy fitnessu, kulturystyki czy ćwiczeń z tych specjalizacji w celu osiągnięcia / realizacji celu klienta.
Lepszym określeniem tego rodzaju treningu jeżeli chodzi o siłownię, będzie w tym przypadku określenie bardzie ogólne tj.: 'trening oporowy'. Trening taki obejmuje wszystkie elementy treningu kulturystycznego, elementy treningu fitness i inne ćwiczenia, niekoniecznie związane z kulturystyką czy fitnessem.

Niezależny trener personalny wykorzystuje w swojej pracy różne narzędzia, możliwości i rodzaje treningów, bądź też ich elementy, począwszy od treningu kulturystycznego i fitness, poprzez m.in. trening aerobowy, trening interwałowy, trening pilates, trening funkcjonalny, trening TRX, treningi innych specjalizacji czy dyscyplin sportowych, po treningi przeprowadzane w plenerze, np.: trening rowerowy, trening nordic walking, jogging, trening lekkoatletyczny, trening atletyczny itd.
Treningi mogą się więc odbywać równie dobrze w lesie, jak i na basenie, w pomieszczeniach zamkniętych, jaki i nad brzegiem rzeki. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, zajęcia poglądowe (teoretyczne) mogą się odbyć nawet ... w sklepie spożywczym.

Niezależny trener personalny - trening personalny na siłowni / w klubie fitness Niezależny trener personalny może więc poprowadzić zarówno lekką gimnastykę dla początkujących u klienta w domu, jak i ciężki, zaawansowany trening dla "komandosów" w terenie, trening ogólnorozwojowy, jak i bardziej specjalistyczny. Może współpracować zarówno z osobami młodymi, jak i seniorami, z kobietami w ciąży i po ciąży, z osobami po urazach i z wadami postawy, z osobami szczupłymi i otyłym itd.

Indywidualizacja treningu personalnego w zależności od celu, możliwości, preferencji i trybu życia klienta

Z każdym z tych rodzajów treningów wiążą się odmienne zasady dotyczące, postępowania, prowadzenia zajęć, odżywiania i regeneracji, wynikające z charakteru treningu, odmiennych celów treningowych, wieku czy płci klientów.
Ponadto każdy z klientów ma inny typ budowy sylwetki i prowadzi na co dzień odmienny tryb życia. Czasem zdarza się, że klient nie może wykonywać pewnych rodzajów ćwiczeń, bądź też preferuje tylko określony rodzaj treningów lub odżywiania. Innym razem klienci przechodząc trudne chwile kryzysu, będą oczekiwali wsparcia i motywacji ze strony trenera.

Niezależny trener personalny ma za zadanie połączyć te wszystkie elementy w jedną całość, wybierając właściwą strategię i takie rozwiązania, które w przypadku konkretnego klienta dadzą oczekiwane rezultaty.

Współpraca między niezależnym trenerem personalnym, a klientem sięga daleko poza mury fitness klubu

W związku z powyższym, współpraca między niezależnym trenerem personalnym, a klientem sięga daleko poza mury fitness klubu czy siłowni, dosłownie i w przenośni.
To współpraca dotycząca nie tylko samych treningów, ale i zdrowego odżywiania, czy prowadzenia aktywnego, sportowego stylu życia na co dzień.
Wielu bowiem klientów, oprócz chęci zrealizowania swoich celów krótkoterminowych np. schudnięcia czy przybrania na wadze kilku kilogramów, pragnie wynieść z tej współpracy znacznie więcej, tj. nauczyć się wszystkiego na tyle, aby po jej zakończeniu, potrafić wykorzystać całą zdobytą wiedzę w praktyce. Czyli de facto, aby mogli sami prowadzić zdrowy, sportowy tryb życia przez wszystkie kolejne lata.

Niezależny trener personalnym musi wobec tego umieć realizować różne cele klientów w zależności od ich indywidualnych życzeń czy preferencji.

Kontakty pozatreningowe nie są więc w tej sytuacji czymś nadzwyczajnym - to raczej chleb powszedni, a relacje na linii trener personalny - klient nierzadko przybierają wyjątkowy, przyjacielski charakter.

Współpraca z niezależnym trenerem personalnym to pełny proces treningowy-szkoleniowy

Tak więc, wracając do wstępu, praca niezależnego trenera personalnego polega nie tylko na instruowaniu klientów, jak mają wykonywać konkretne ćwiczenia na siłowni czy w klubie fitness.

To cały program, czy może raczej proces szkoleniowy polegający na umiejętnym poprowadzeniu klienta do celu poprzez wykorzystanie różnych technik, zalet i możliwości wielu specjalizacji, nie tylko sportowych, a także poprzez wdrożenie różnych metod, sposobów działania i programów treningowych w taki sposób, aby klient osiągnął swój zamierzony cel, bez uszczerbku na zdrowiu, w sposób optymalnie szybki i mógł przy tym nauczyć się umiejętnie stosować w praktyce, poznane zasady treningowe i okołotreningowe, co pozwoli mu cieszyć się dobrym samopoczuciem, pięknym wyglądem i przede wszystkim zdrowiem do końca życia.

Niezależny trener personalny to TRENER OSOBISTY w pełnym tego słowa znaczeniu - to, jak już wspomniano na wstępie, człowiek-instytucja.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk