STREFA KLIENTA Szukaj w serwisie...

Planujesz rozpocząć samodzielne treningi na siłowni?
Przeczytaj ebooka "Kulturystyka (nie tylko) dla początkujących".

Copyright © Wojciech Kowalczyk - trener personalny
Wszelkie prawa zastrzeżone You can cite - zezwolenie na przedruk/publikację na warunkach określonych w 'prawach autorskich'

ZANIM SKOPIUJESZ - PRZECZYTAJ

Trener personalny z przypadku, czyli kiedy brać nogi za pas

"Wybrakowani" trenerzy personalni Trener personalny z przypadku - kiedy brać nogi za pas

Profesjonalny trener personalny to dziś rzadkość.

Kiedyś sądziłem, że brak podstawowej wiedzy, amatorszczyzna i nieudacznictwo to choroby, trawiące jedynie wybrane zawody.
Niestety, myliłem się.

Choroby te dotyczą wszystkich profesji, bez wyjątku: począwszy od pan Henia zamiatającego ulicę (chociaż ten akurat zazwyczaj przykłada się do pracy), na urzędnikach najwyższego szczebla państwowego, skończywszy.

Bylejakość to już chyba nasza cecha narodowa.

W grupie tej znajdują się niestety także tzw. trenerzy personalni. Mówię "tak zwani", ponieważ są to w mojej ocenie trenerzy personalni z przypadku, którzy nigdy nie powinni być trenerami.

I wcale nie chodzi tu o brak wykształcenia, a raczej o niedouczenie, ignorancję i zwykłe partactwo. Po prostu wyczuli (żeby nie powiedzieć zwęszyli) niezły interes i mają gdzieś dobro klienta.

A w ogóle, co to jest dobro klienta? Istnieje coś takiego?

Nie! Liczy się tylko kasa i to, aby klient dostał jak najszybciej to co chciał, bez względu na następstwa, nawet kosztem zdrowia, a później to już jego sprawa. Zawsze można przecież wmówić mu, że cała wina leży po jego stronie:

"Przecież ćwicząc ze mną chudłeś 10 kg miesięcznie. Teraz ważysz 20 kg więcej, niż na początku, znaczy zawaliłeś sprawę."

Z drugiej strony trener personalny, który nie posiada podstawowej wiedzy merytorycznej naraża klienta na niebezpieczeństwo nabawienia się poważnej kontuzji lub zatrzymanie w rozwoju.
Kontuzje treningowe mogą oczywiście zdarzyć się także przy profesjonalnej opiece trenerskiej, nawet u zaawansowanych sportowców, nie mniej jednak te będące wynikiem zaniedbania, lekkomyślności czy niewiedzy trenera są zazwyczaj bardzo groźne w skutkach. Mogą nawet okaleczyć ćwiczącego na całe życie, a w najłagodniejszej postaci, zatrzymać jego rozwój sportowy już po 3-4 miesiącach ćwiczeń.

Sygnały, które powinny wzbudzić Twoją czujność

Jeśli ćwiczysz z trenerem osobistym, stosujesz się w stu procentach do jego zaleceń, a mimo to od wielu miesięcy nie czynisz żadnych postępów - pomyśl o zmianie trenera. Z drugiej strony jeśli osiągasz swój cel zbyt szybko np. przy niezbyt dużej nadwadze chudniesz powyżej pięciu kg na miesiąc lub budując masę mięśniową przybierasz na wadze więcej niż cztery kg miesięcznie, także powinno dać Ci to do myślenia.
Budowanie wysportowanej sylwetki, chudnięcie jak i zdrowe przybieranie na wadze to długofalowy proces, którego nie osiąga się w trzy miesiące.

Pamiętaj! Nie jest sztuką schudnąć czy przybrać na wadze za wszelką cenę. Do tego nie potrzebujesz żadnego trenera.
Wystarczy nie jeść lub nafaszerować się niedozwolonymi środkami. Ale nie tędy droga, prawda?

Twoim celem powinien być trwały efekt. A ten osiąga się niestety, żmudną i zazwyczaj bardzo długą pracą - tym dłuższą, im dłuższej trwały zaniedbania.

Podstawowe błędy merytoryczne, które dyskwalifikują trenera personalnego

Niestety wielu trenerów personalnych nie ma bladego pojęcia o tym co robi, dlatego tak jak wspomniałem powyżej, nigdy nie powinni być trenerami.
Bo jak nazwiesz trenera, który swojemu odchudzającemu się klientowi przepisuje głodówki, albo w najlepszym przypadku zaleca spożywanie trzech posiłków dziennie w odstępach 4-godzinnych, z czego jeden z posiłków to sam grejpfrut?
Co powiesz o trenerze, który klientowi niemającemu wcześniej do czynienia ze sportem, proponuje wykonywanie czterech ćwiczeń w trzech seriach (łącznie 12 serii) na jedną grupę mięśniową, już od pierwszego miesiąca zajęć?
Co sądzisz o trenerze, który każdemu klientowi rozpisuje ten sam program treningowy?
Co powiesz o takim, który osobom otyłym lub z dużą nadwagą proponuje bieganie już od pierwszych zajęć, albo zachwala tzw. dietę tłuszczową i proponuje odżywki już na pierwszym treningu?
Co pomyślisz o takim trenerze, który rozpoczyna ćwiczenia z klientem, nie przeprowadziwszy z nim wcześniej wywiadu wstępnego?

Mało? Oto dalsze rewelacje, z którymi możesz spotkać się na treningach personalnych:

- treningi na masę dla początkujących,
- aby schudnąć w sposób trwały wystarczy samo bieganie i zdrowe odżywianie,
- picie wody podczas treningów osłabia organizm,
- używanie pasa do ćwiczeń przy ciężkich ćwiczeniach typu: przysiady, martwy ciąg, wyciskanie ponad głowę, osłabia mięśnie brzucha i grozi nabawieniem się przepukliny kręgosłupa,
- specjalizacja treningowa od pierwszego miesiąca ćwiczeń,
- bez odżywek nie ma co marzyć o pięknej sylwetce,
- niedozwolone środki to jedyna droga do uzyskania pięknej sylwetki,
- spożycie węglowodanów po treningu odchudzającym niweczy cały trening,
- przy odchudzaniu, spożycie tłuszczu należy ograniczyć do zera,
- trening siłowy jest tylko dla mężczyzn,
- trening siłowy nie jest dla kobiet, a jeśli już, to tylko na maszynach,
- osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną, pięć razy w tygodniu po 12 godzin dziennie, nie powinny ćwiczyć, ponieważ przy tak intensywnym trybie życia nie będą w stanie czynić postępów,
- tylko pływanie jest najlepsze na schudnięcie,
- tylko aeroby są najlepsze na schudnięcie,
- tylko trening siłowy jest najlepszy na schudnięcie,
- osoby po 40 roku życia nie mają co marzyć o osiąganiu wyników w sporcie.

Powyższe stwierdzenia to tylko "perełki". Dla trenera personalnego z prawdziwego zdarzenia, który zna się na rzeczy, mogą one wydawać się śmieszne, niedorzeczne, ale i przyprawiające o ból głowy.
A to zaledwie "tylko" błędy merytoryczne.

Trenerzy personalni bez wiedzy

Należy jeszcze wspomnieć o różnego rodzaju oszustwach polegających m.in. na kradzieży cudzych tekstów i podpisywaniu się pod nimi.
Od kilku lat regularnie, przynajmniej 2-3 razy w miesiącu piszę do różnych trenerów czy klubów fitness w sprawie naruszenia praw autorskich.
Nierzadko są to osoby chwalące się zdobytymi medalami na krajowych i międzynarodowych mistrzostwach - mistrzowie, wicemistrzowie (obojga płci) różnych dyscyplin, a także domorośli trenerzy, jak i kluby zatrudniające fachowców niemających nic do powiedzenia, za to chętnie posługujących się cudzymi tekstami jako swoimi.
Przynajmniej raz lub dwa razy na kwartał otrzymuję także od różnych firm marketingowych oferty tzw. marketingu szeptanego: "wpłaci Pan 800 zł, a w sieci pojawi się 2.500 pozytywnych komentarzy/dyskusji na temat oferowanych przez Pana usług".

Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze brak zainteresowania klientem, brak empatii, dokładności i umiejętności przekazania wiedzy, pośpiech i brak czasu dla klienta, wówczas wyłania się z tego naprawdę żałosny obraz jakości wielu treningów personalnych. Niestety, wbrew pozorom, wcale nierzadko jest to polska rzeczywistość pokazująca umiejętności, a właściwie ich brak, u niektórych tzw. trenerów personalnych, z którymi stykają się klienci.

Jeżeli któreś z powyższych stwierdzeń nie jest Ci obce, ponieważ dotyczy Twojego trenera, bierz nogi za pas i poszukaj innego.

Profesjonalny trener personalny

Twoje zdrowie, bezpieczeństwo, energia, czas i pieniądze warte są tego, aby powierzyć je profesjonaliście.
Profesjonalnych trenerów personalnych na szczęście nie brakuje w naszym kraju. Przeczytaj art. pt. Jak znaleźć dobrego trenera personalnego?.

Nie daj się tylko zwieść stwierdzeniu, że profesjonalistą jest ten trener, który posiada ukończone wszystkie możliwe kursy - to nieprawda. Profesjonalny trener personalny to taki, który świadczy wysokiej jakości usługi i potrafi umiejętnie przekazać zdobytą wiedzę swojemu klientowi (zobacz FAQ pkt. 2 Czy posiadanie przez trenera uprawnień świadczy o jego profesjonalizmie?).

Życzę Ci, abyś spotkał(a) na swojej drodze profesjonalnego trenera personalnego.

Wojciech Kowalczyk
trener osobistyDokumentacja serwisu  |  Mapa serwisu

Copyright © 2012 - 2021 POLTREN Wojciech Kowalczyk